EN | DE
Ondřej Kepka - úvodní fotografie

Ondřej Kepka

Ondřej Kepka - fotograf

Zdá se to být naivní a patetické, ale opravdu "již od dětství" Ondřej Kepka fotografuje. Tuto vášeň podědil po svém otci Jiřím a strýci Jaroslavovi.

Má zkušenosti s portréty, reportáží, krajinou a divadelní fotografií. Rád experimentuje (například s citlivosti filmů - fotografoval na gradačně strmý film o citlivosti 8 DIN, experimentuje s barevností světla, s poměry jasů, kontrastů...).

Jak sám říká, nepíše si deník, ale fotografuje. Rád fotografuje na místech a za podmínek, které se k focení moc nehodí (například v noci, v mlze...).

Jeho fotografie vyšly v několika knihách (Souboje Borise Rösnera, Magnetický vítr - Gabriela Vránová, Nežít jen pro sebe - Táňa Fischerová, v řadě novin a časopisů, sám vytvořil několik fotofejetonů (například k 50tému výročí osvobození Plzně).

Fotografie Ondřeje Kepky dokumentují mimo jiné divadelní představení pražské Violy ve hrách Cypljónok žárenyj a Smích a písně Montmartru. Fotografoval pro divadlo F.X. Šaldy v Liberci a pro Divadlo pod Palmovkou.

V poslední době zaznamenal své vlastní představení, českou premiéru hry Stará láska nerezaví a nedávno i inscenaci Schnitzlerova Anatola, která je nyní na repertoáru (Městské divadlo Mladá Boleslav).

Pro radost vznikly i některé komerční fotografické práce - a tak například v Památníku Karla Čapka na Strži u Staré huti blízko Dobříše se prodává již několik sérií pohledů s tematikou muzea a okolí. Kepkovy pohledy najdete také v hotelu "9 skal" na Českomoravské vysočině a v rekreačním a sportovním středisku s vodáckou základnou AMU v Poněšicích u Hluboké nad Vltavou.

Z rozsáhlé série reportážních fotografií zachycujících vltavské kanoistické putování umělců všech oborů a generací vznikla jeho autorská kniha Kumštýři na vodě (Knižní klub - 1999).

Poslední dobou proniká i do tajů digitální fotografie. V roce 2010 vyšla Ondřeji Kepkovi další kniha fotografií SOUKROMÉ ALBUM aneb Oživlé příběhy fotografií. Fotografie, přinášející pohled do soukromí řady významných osobností, provázejí krátké texty autora. Vydání této knihy předcházela putovní výstava Příběhy fotografií (11.8. - 20.9. 2007 - klášter Zlatá Koruna, 22.9. - 29.9. filmový festival Novoměstský Hrnec smíchu, dětský festival Oty Hofmana - říjen 2007 - Ostrov nad Ohří)

Dne 15. května 2013 proběhla v pražské Galerii Klubu Koníček (při restauraci Hospoda v Lucerně) slavnostní vernisáž fotografií Ondřeje Kepky. Vernisáže se kromě hostitelů, Ivana a Dagmary Havlových, zúčastnili například socioložka Jiřina Šiklová, literární a filmový historik Jan Lukeš, kritik Honza Foll, herečka Gabriela Vránová a další.
Výstava s názvem Člověk jako součást struktury přírody zveřejňuje neznámé fotografie i fotografie již uveřejněné. Autor se v těchto jedenácti fotografiích snaží poukázat na geniální strukturu přírody a člověka v ní.

Ondřejova filmová škola

8. prosince 2011 bylo slavnostně uvedeno do života dlouho připravované DVD Ondřejova filmová škola, které ve 33 krocích odhalí tajemství dobrého krátkého videa/dokumentu. DVD je určeno pro všechny věkové skupiny i profesní obory.
Více informací o projektu na www.ondrejovafilmovaskola.cz. DVD koupíte v široké obchodní síti nebo přímo zde.

Bílé noci

Legendární rozhlasová adaptace režiséra Josefa Henkeho z roku 1966 vychází na CD.

Soukromé album: oživlé příběhy fotografií

9. listopadu 2010 vyšla druhá fotografická kniha Ondřeje Kepky s názvem Soukromé album: oživlé příběhy fotografií.
K příležitosti vydání knihy proběhla také putovní výstava Příběhy fotografií. (stále k dispozici - v případě zájmu pořádání výstavy nás prosím kontaktujte)

Království poezie

6. května 2010 vyšlo DVD Království poezie životní projekt herečky a recitátorky Gabriely Vránové, v němž se odráží její celoživotní vztah ke světové, ale především k české a slovenské poezii. Režie tohoto projektu se ujal Ondřej Kepka

Vyrobil: Martin Novotný, design: Jiří Šmíd